Pewnie nie raz słyszałeś powiedzenie: “Jesteś tym, co jesz”. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że nasz sposób odżywiania niewątpliwie ma wpływ na nasze zdrowie, funkcjonowanie organizmu, a także na wygląd naszego ciała.
Gdzie więc szukać ratunku, gdy na naszej twarzy pojawi się trądzik? Między innymi przyjrzyj się swojej diecie.
Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest powszechnie spotykaną, przewlekłą chorobą zapalną skóry.
Czynniki, które mają wpływ na jego rozwój to:
- czynniki genetyczne
- aktywność androgenna
- rozwój bakterii Propionibacterium acnes
- rogowacenie skóry
- nadmierne wydzielanie łoju
- niektóre kosmetyki i substancje lecznicze
Trądzik jest często spotykanym problemem dotykających nastoletnią młodzież, jest to wywołane zwiększoną aktywnością hormonalną, która występuje w tym okresie. Aby wdrożyć kompleksową walkę z problemem należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry, a także odpowiednią dietę.
Jak więc powinna wyglądać dieta wspomagająca walkę z trądzikiem?
Dieta powinna być dobrze zbilansowana, bogata w witaminy i składniki mineralne. Ważne jest również, aby wykluczała produkty, które mają potwierdzony negatywny wpływ na progres w leczeniu zmian trądzikowych.
Na co zwrócić szczególną uwagę w diecie, która ma pomóc w leczeniu trądziku?
Białka, produkty mleczne
Białka są podstawowym materiałem budulcowym naszego organizmu. Odpowiednia ilość białka jest niezbędna do prawidłowego wzrostu, a także rozwoju. Proteiny pełnią funkcje regulujące, transportowe, a także immunologiczne.
Produkty mleczne są źródłem bardzo istotnych składników: białka, fosforu, wapnia, a także witamin A, D i B2.
W ostatnim czasie dostrzeżono jednak negatywny wpływ produktów mlecznych na stan skóry u osób chorujących na trądzik pospolity. Mleko krowie zawiera kazeinę, a także białka serwatkowe, których obecność przyczynia się do podwyższenia insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) oraz insuliny. Wyższy poziom IGF-1 skutkuje zwiększonym wydzielaniem łoju, przez co powstają zmiany trądzikowe.
Produkty mleczne są także źródłem substancji hormonalnych, które również wpływają negatywnie na leczenie.
Ponadto badania wskazują, że bardziej szkodliwe dla skóry jest mleko odtłuszczone, które w porównaniu do mleka pełnotłustego jest uboższe w estrogeny, które wykazują działanie ochronne.
Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie produkty mleczne mają negatywne oddziaływanie na skórę (także u osób z trądzikiem). Badania pokazują, że produkty mleczne fermentowane takie jak maślanki, jogurty i kefiry mogą wręcz pomagać w jego leczeniu. Dzieje się to dzięki zawartych w nich żywym kulturom bakterii.
Bakterie te (przede wszystkim Lactobacillus) powodują zmniejszenie produkcji łoju, zmniejszają stany zapalne, a także utrudniają rozwój bakterii odpowiedzialnych za występowanie zmian trądzikowych.
Węglowodany oraz indeks glikemiczny
Liczne badania wskazują, że dieta bogata w cukry proste może przyczyniać się do rozwoju zmian trądzikowych. Przede wszystkim dotyczy to diety, która opiera się na produktach o wysokim indeksie glikemicznym.
Dieta o wysokim indeksie glikemicznym pobudza wydzielanie insuliny, a to właśnie ona bierze udział w produkcji sebum oraz wzmaga wzrost IGF – wcześniej wspomnianego insulinopodobnego czynnika wzrostu.
Badania dowodzą, że dieta oparta o produkty z niskim indeksem glikemicznym przyczynia się do zredukowania zmian trądzikowych oraz zmniejszenia produkcji androgenów, które są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku, w szczególności u młodzieży.
Tłuszcze
Najważniejszymi dla skóry tłuszczami są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT), omega-3 (głównie kwas alfa-linolenowy (ALA)) i omega-6 (głównie kwas linolowy (LA)). Organizm nie jest w stanie sam ich zsyntetyzować dlatego NNKT należy dostarczyć z zewnątrz.
Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych prowadzi do zaburzenia procesu keratynizacji, co skutkuje powstawaniem zaskórników i stanów zapalnych skóry.
Ponadto niedobór wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych może wywoływać mniejszą płynność oraz zaleganie sebum z towarzyszącymi zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka, a także zamknięcie gruczołów łojowych.
Pozytywny wpływ kwasów omega-3 i omega-6
Kwasy omega-3 i omega-6 zmniejszają syntezę procesów zapalnych oraz stymulują syntezę cytokin przeciwzapalnych. Przyczyniają się również do wzmocnienia bariery ochronnej skóry oraz jej systemu immunologicznego.
Biorą także udział w nawilżeniu skóry, poprzez zwiększenie jej spójności oraz zapobiegając nadmiernemu odwodnieniu, co pozwala na skuteczniejsze leczenie stanów zapalnych.
W końcu trafiłam na jakiś sensowny artykuł. Fajnie jakby powstał jeszcze artykuł na temat glutenu. Czy warto go wykluczać? Czy to tylko moda?
Pani Katarzyno postaram się w najbliższym czasie napisać artykuł na ten temat, jest on bardzo ważny i warto go sobie przybliżyć :).