Wyjątkowa różnorodność herbat zachęca do próbowania ich nowych odmian. Każda z nich posiada własne, unikalne walory smakowe, ale należy również pamiętać, iż ich spożycie niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przyjrzyjmy się, więc jednej z nich, jaką jest zielona herbata.
Zielona herbata była ceniona już od wieków. W medycynie chińskiej uznawano ją za antidotum na zatruty organizm, poprawiała również przepływ krwi, wzmacniała odporność oraz łagodziła bóle stawów. Chiński lekarz, który żył podczas panowania dynastii Tang określił napar z zielonej herbaty jako lekarstwo na wszelkie choroby.
Herbata zielona
Powstaje z liści herbacianych, które tuż po zerwaniu są poddawane działaniu pary wodnej, by zatrzymać i zapobiec procesowi fermentacji, a następnie są suszone.
Napar z zielonej herbaty charakteryzuje kolor żółty, żółtozielony lub zielony.
Istotne składniki zawarte w zielonej herbacie to:
- garbniki
- alkaloidy (teofilina i teobromina)
- witaminy C, E i K
- witaminy z grupy B
- związki mineralne (wapń, potas, cynk, mangan czy fluor)
- olejki eteryczne
- antyoksydanty (zwalczanie wolnych rodników)
Jakie są zalety picia zielonej herbaty:
- poprawia metabolizm
- przyspiesza tempo spalania kalorii
- przyczynia się pozytywnie do redukcji masy ciała
- stymuluje procesy trawienne
- obniża ciśnienie krwi
- przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu frakcji LDL
- pomaga w obniżeniu poziomu glukozy poprzez regulację wydzielania insuliny
- wzmacnia zęby oraz kości
- zapobiega występowaniu kamieni nerkowych
- pomaga w detoksykacji organizmu
- wykazuje działanie przeciwnowotworowe, dzięki katechinom (rak prostaty, piersi, przełyku, żołądka, okrężnicy, trzustki)
- posiada właściwości przeciwmiażdżycowe
- jej regularne spożycie zmniejsza szansę zachorowania na choroby neurodegeneracyjne takie jak Alzheimer czy choroba Parkinsona
- badania wskazują, że wypijanie około 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie powoduje zmiejszenie ryzyka zawału serca o 11%
- posiada właściwości przeciwzapalne
Jak parzyć zieloną herbatę?
Należy pamiętać, że zbyt gorąca woda może zniwelować wszelkie prozdrowotne cechy suszu. Zbyt długie parzenie zielonej herbaty przyczynia się zaś do uwolnienia zbyt dużej ilości garbników. Garbniki mają jak najbardziej zbawienny wpływ na nasz układ trawienny i wykazują działanie antybakteryjne, jednakże przyczyniają się również do zahamowania pobudzającego działania teiny, a także powodują, że herbata staje się naprawdę gorzka.
Proces parzenia herbaty:
Jedną łyżeczkę suszu zalej 200 ml wody o temperaturze 70-80oC. Jeśli nie masz termometru do mierzenia temperatury wody odczekaj od 6-7 minut po zagotowaniu jej w czajniku. Parz herbatę 2-3 minuty jeśli chcesz uzyskać napar pobudzający lub 4-6 minut jeśli chcesz, aby miał właściwości uspokajające.
Pamiętaj, że każda zielona herbata może mieć trochę odmienne wymagania co do parzenia. Najlepiej zapoznaj się z informację na opakowaniu.
Zielona herbata zastosowanie
Zielona herbata oprócz tego, że jest doceniana jako wspaniały napój, jest również wykorzystywana do przygotowania deserów oraz posiłków. Wyciągi z herbaty są często dodatkiem do np. innych napojów, słodyczy, makaronów.
Wspaniałe właściwości zielonej herbaty są również wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Stosowana jest w maseczkach do twarzy, kremach, płynach micelarnych. Znalazła również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym jako składnik suplementów diety.
Propozycje diet:
-
Produkt w promocjiDieta w IO Jesień/Zima – 14 dniOriginal price was: 80.00zł.45.00złCurrent price is: 45.00zł.
-
Produkt w promocjiDieta oszczędnaOriginal price was: 40.00zł.15.00złCurrent price is: 15.00zł.