Każdy z nas spotkał się z pewnymi teoriami na temat diety, które były lub są nadal powtarzane jak mantra… „Nie jedz po 18 bo przytyjesz” lub „Co masz na obiad? Ziemniaki?… i Ty jesteś niby na diecie?”.
Jak to jest naprawdę? Czy zjedzenie ziemniaka i to jeszcze po 18 doprowadzi do tego, że nasza dieta skończy się klęską?
Nie jedz po 18 – Mit
To stwierdzenie może być prawdziwe wtedy gdy chodzimy spać około 20-21 ponieważ to właśnie około 2-3 godzin przed snem powinniśmy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Dzięki zachowaniu tego odstępu mamy czas na strawienie kolacji, a wszelkie procesy zachodzące później mogą być nakierunkowane na regenerację i wypoczynek. Należy również pamiętać, że kładąc się po zjedzeniu posiłku możemy doświadczyć cofania się treści żołądka do przełyku, co może skutkować zgagą. Istotne jest również to co jemy, nie mogą być to potrawy ciężkostrawne, tłuste, które obciążają system trawienny. Podsumowując godzina 18.00 nie jest żadną tajemną granicą. Jeśli chodzisz spać o 1 zjedz ostatni posiłek o 22, nie wpłynie to na proces odchudzania, a Ty unikniesz napadów głodu i podjadania, tak jak mogłoby się to zadziać przez 7 h od godziny 18.00.
Ziemniaki na diecie? No co Ty? – Mit
Ziemniaki same w sobie nie są wysokokaloryczne, posiadają zaledwie 77 kcal na 100 g. Problem może stanowić ich wysoki indeks glikemiczny, który wynosi około 80. Z tego też powodu powinniśmy pamiętać o tym, że możemy wpłynąć na jego obniżenie poprzez:
- połączenie z odpowiednimi dodatkami (źródłem białka, zdrowymi tłuszczami, porcją warzyw)
- wybranie ziemniaków młodych
- odpowiednie przyrządzenie dania z tego warzywa (im większy stopień rozdrobnienia, tym wyższy indeks glikemiczny)
- schłodzenie w lodówce po obróbce termicznej, co spowoduje wytworzenie skrobi opornej, która wpływa na obniżenie indeksu glikemicznego ziemniaków (odgrzane mają niższy indeks glikemiczny)
Należy pamiętać, że bardzo istotna jest wielkość porcji zjedzonych ziemniaków oraz dodatki, których użyjemy. Pamiętajmy, więc, że z niskokalorycznego, sycącego warzywa możemy zrobić bombę kaloryczną dodając do nich masło i zjadając zamiast 150g, 350g. Czyli pamiętaj o umiarze i odpowiednim komponowaniu posiłków.
Aby schudnąć należy jeść 5 posiłków dziennie… – Mit
Pewnie nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, iż spożywanie 5 posiłków dziennie przyspiesza metabolizm. Według niektórych jest to związane z termogenezą poposiłkową. Jaka jest prawda?
Jest to błędne interpretowanie pewnych założeń. Należy zwrócić uwagę, że jeśli zjemy 100g białka w 2 posiłkach, na jego przyswojenie i metabolizowanie organizm zużyje tyle samo % energii ile na to samo białko spożyte w np. 5 porcjach. To samo dotyczy innych makroskładników. Nieważne w takim razie ile zjesz posiłków, ponieważ wydatkowana energia tyczy się ilości makroskładników, które przyjmiesz w ciągu dnia.
Kolejnym punktem, który ma przemawiać za jedzeniem 5 posiłków dziennie jest poczucie sytości bez odczuwania głodu. Jest to sprawa indywidualna. Jedna osoba spożywająca 3 posiłki dziennie, nie odczuje dyskomfortu z powodu uczucia głodu, inna rzeczywiście będzie musiała spożywać 5 posiłków, aby czuć się dobrze. Nie ma na to reguły, ważne jedynie, aby zgadzały się założenia kaloryczne, które określiliśmy, żeby osiągnąć założony cel.
Dlaczego coraz częściej decydujemy się na mniej posiłków?
- Często zmiana ta wynika z braku czasu na przygotowanie, aż tylu dań
- Nie chcemy również w ciągu dnia ciągle myśleć o jedzeniu, aby móc skoncentrować się również na innych rzeczach
- Nie odczuwamy satysfakcji z jedzenia małych porcji, które dostarczamy w przypadku 5-6 posiłków, wolimy bardziej sycące, większe dania
Pamiętajmy więc, że jeśli chcemy schudnąć możemy jeść 3, 4, 5, 6 posiłków dziennie. Nie jest zalecane rozkładanie diety jedynie na 2 lub tym bardziej 1 posiłek ponieważ nie będziemy w stanie zjeść wyznaczonej kaloryczności oraz czekają nas przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek.
Promocja na diety redukcyjne
-
Dieta oszczędnaPierwotna cena wynosiła: 40.00zł.15.00złAktualna cena wynosi: 15.00zł.
-
Dieta dla zapracowanych IIPierwotna cena wynosiła: 40.00zł.15.00złAktualna cena wynosi: 15.00zł.
-
Dieta dla zapracowanych IIIPierwotna cena wynosiła: 40.00zł.15.00złAktualna cena wynosi: 15.00zł.
-
Dieta dla zapracowanych IPierwotna cena wynosiła: 40.00zł.15.00złAktualna cena wynosi: 15.00zł.