Dlaczego nie mogę schudnąć?

Zmieniłeś swoje nawyki żywieniowe, a Twoja waga nie spada? W trakcie procesu odchudzania nagle doświadczyłeś przestoju? Co się dzieje? Panikujesz i zaczynasz jeszcze bardziej obniżać kaloryczność, a to i tak nie przynosi rezultatu? Jeśli te sytuacje dotyczą również Ciebie przeczytaj poniższy artykuł.

Pierwsza i najważniejsza zasadą jest spokojne podejście do sytuacji i nie podejmowanie pochopnych decyzji. Na chłodno przeanalizuj, więc z czego może wynikać problem.

Zbyt duża kaloryczność diety

Zazwyczaj przechodząc na dietę obliczamy swoją kaloryczność, staramy się przestrzegać wyliczonego deficytu jednak musimy pamiętać, że nawet małe przekąski jak np. cukierek w pracy, jak i garść migdałów zjedzona w domu na podwieczorek, która nie jest wliczona w założenia diety, to kolejne dodatkowe kalorie. W ten niepozorny sposób możemy dojść do naszego zera kalorycznego (utrzymanie obecnej wagi) lub nadwyżki kalorycznej (wzrost wagi), co skutkuje brakiem efektów. Ile kalorii więcej możemy przyjąć zjadając wymienione wcześniej przekąski? Może to być nawet 300 kcal!

W ten sposób z diety 1800 kcal mamy dietę 2100 kcal, może to znacząco zaburzyć nasz proces odchudzania.

Zwróćmy też uwagę, że migdały są produktem zalecanym na diecie, który zawiera dobre dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik, jednakże trzeba mieć tez na uwadze ich kaloryczność.

Trzeba również pamiętać, że wraz ze zmiana wagi należy na nowo przeliczyć kaloryczność diety.

Zbyt mała kaloryczność diety

Stosując dietę bardzo niskokaloryczną nasza przemiana materii diametralnie spada. Organizm wchodzi w stan oszczędzania energii ponieważ nie wie kiedy „nadejdą lepsze czasy”.

Trzeba też zaznaczyć, że stan ten dotyczy często weteranów niskokalorycznych diet, dzieje się tak z tego powodu, iż stosując ten typ żywienia następuje również katabolizm mięśnie (rozpad tkanki mięśniowej), które pomagają nam w walce z nadmiarem kilogramów, służąc jako wielkie fabryki energii spalające tkankę tłuszczową. Wpędza nas to w błędne koło obniżamy kaloryczność, nasz organizm spala mięśnie, przez co jesteśmy w stanie spalić mniej tkanki tłuszczowej.

Gdy dojdziemy do tego punktu musimy uzbroić się w cierpliwość i małymi krokami dokonywać zmian, które mają na celu odbudować tkankę mięśniową, zwiększyć przemianę materii i wyprowadzić nasz organizm ze stanu magazynowania.

Cheat meal

Kolejną sytuacją, która może w dużym stopniu zaburzyć naszą redukcję jest cheat meal. Nic się nie stanie jeśli będzie on wyglądał tak, że w weekend jemy kilka kawałków pizzy lecz jeśli będzie to duża pizza, 2 litry coca-coli, a na deser tabliczka czekolady wtedy cały nasz tygodniowy trud może pójść w niepamięć (3000 kcal dodatkowo). Takie zachowanie buduje również nieodpowiednią relację z żywieniem, co może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Lepszym rozwiązaniem jest komponowanie jadłospisu tak, aby móc pozwolić sobie na małe przyjemności w ramach jednego z posiłków, kilka razy w tygodniu np. milky way + jogurt naturalny na drugie śniadanie (190 kcal).

Siedzący tryb życia

Nie chodzi o trenowanie na siłowni 3h dziennie, ale po prostu o aktywne spędzanie czasu. Wyjdź na rower, idź na spacer z rodziną, zorganizuj wycieczkę na kajaki. Wszelka forma ruchu wpłynie pozytywnie na Twoją walkę z kilogramami, każda dodatkowa ilość mięśni to efektywniejsze spalania tkanki tłuszczowej.

Nie patrz tylko na wagę…

Ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz, wchodzisz na wagę i widzisz kilogram więcej… Masz ochotę rwać włosy z głowy! Zatrzymaj się, weź głęboki oddech i zastanów się czy przypadkiem spodnie które ledwo zapinałeś nie są teraz luźniejsze?

Pamiętaj, że waga nie jest wyznacznikiem wyglądu naszej sylwetki. Pomimo tej samej, bądź nawet większej wagi nasze ciało może wyglądać o wiele lepiej! Dlatego też tak istotne jest mierzenie obwodów oraz zrobienie sobie zdjęcia na początku naszej drogi. Wtedy pomimo braku zmiany liczby na wadze i tak dostrzeżemy ogromną metamorfozę naszego wyglądu. Z czego wynika ta dziwna zależność, wynika ona z tego, iż mięśnie, o tej samej wadze co tkanka tłuszczowa mają o wiele mniejszą objętość. Dlatego też patrząc na dwie osoby o wadze 65 kg, nawet jeśli są tego samego wzrostu możemy dostrzec całkowicie inne figury : jedna z osób może wyglądać na szczupłą i wysportowaną, a druga na otłuszczoną.

Czy od zdrowych produktów można utyć?

Można! Doskonałym przykładem są orzechy, które zawierają bardzo zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe oraz spore ilości błonnika, jednakże ich kaloryczność też jest duża, dlatego warto jest pilnować wielkości zjedzonej porcji.

Przecież jem zdrowo…

Masz przekonanie, że realizujesz dietę na 100%, a efekty są marne? Spróbuj przez tydzień pisać dosłownie wszystko co spożywasz. Bądź ze sobą całkowicie szczery, przecież chodzi tu o Twoje zdrowie. Śniadanie, obiad, ale też kawałeczek ciasta w pracy i piwo ze znajomymi. Tylko skrupulatne zapisywanie da pełen obraz problemu i odpowie Ci czy aby na pewno zdrowo się odżywiasz.

Problemy zdrowotne

Problemy ze zrzuceniem wagi możemy mieć również cierpiąc na niektóre jednostki chorobowe. Gdy już wykluczyłeś wszelkie inne możliwości niepowodzeń Twojej diety, a waga nawet nie drgnie zrób pełną diagnostykę w kierunku takich chorób jak:

  • niedoczynność tarczycy
  • insulinooporność
  • cukrzyca typu 2
  • PCOS
  • choroba Cushinga

Proces odchudzania zaburza również przyjmowanie niektórych leków m.in..:

  • kortykosteroidów
  • beta-blokerów
  • antydepresantów
  • antykoncepcji hormonalnej

Podsumowując gdy masz problemy ze zrzuceniem wagi nie załamuj rąk. Przeanalizuj krok po kroku co mogło się zadziać i jak usprawnić ten proces, aby cieszyć się sprawnością i zdrowiem.

Jeśli interesuje Cię temat problemów z odchudzaniem przeczytaj również „Dietetyczne mity – nie daj się złapać”.

Diety redukcyjne

Ocena posta:

Ilość ocen:

Brak ocen. Bądź pierwszym oceniającym!

Jeżeli spodobał Ci się ten post...

Sprawdź też nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że ten post się nie spodobał...

Pomóż nam to poprawić!

Powiedz, jak możemy poprawić ten post...

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *