PCOS – suplementy? Czemu nie…

Bardzo istotną rolę w leczeniu PCOS odgrywa dieta, która reguluje gospodarkę insulinową. Warto jednak wspomagać terapię innymi sposobami, które mogą wzmocnić jej efektywność. Jednym z nich jest zadbanie o odpowiednią suplementację oraz wsparcie ze strony ziołolecznictwa.


Najczęściej stosowana suplementacja:

L-Arginina – istnieje wiele informacji mówiących o roli argininy w patogenezie niepłodności. W badaniach suplementacja argininy przyczyniła się do zmniejszenia niepowodzeń w zajściu w ciążę, zwiększyła liczbę powstających oocytów (komórek z których powstają komórki jajowe) oraz zwiększyła przeżywalność zarodków.

Ponadto w wyniku przekształceń argininy powstaje tlenek azotu, który ma działanie wazodylatacyjne (skutek – rozszerzenie światła naczyń krwionośnych), a co za tym idzie poprawia ukrwienie narządu rodnego sprzyjając rozwojowi oocytów, a także implantacji zarodka.

Zauważono, że stężenie tlenku azotu u kobiet z PCOS jest obniżone.

Źródła L-argininy w żywności: mięso, jaja, mleko, orzechy, nasiona.

Podsumowując, suplementacja argininą ma pozytywny wpływ na:

  • prawidłowy proces dojrzewania komórek jajowych i owulację
  • zagnieżdżenie się zarodka w endometrium
  • ukrwienie narządów rodnych
  • zwiększenie ilości owulacyjnych cykli

Wdrożenie suplementacji L-Argininą należy skonsultować z lekarzem ponieważ nadmiar tego aminokwasu może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia.

Chrom – jest istotnym pierwiastkiem w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej. U kobiet borykających się z PCOS występuje jego niskie stężenie, co skutkuje mniejszą wrażliwością na insulinę.

Podanie 1000 mcg pikolinianu chromu u kobiet z PCOS znacząco poprawia insulinowrażliwość i zmniejsza poziom glukozy. Dodatkowo pikolinian jest zaangażowany w zmniejszenie hirsutyzmu i łagodzenie objawów PCOS, a jego suplementacja ma wpływ na utratę masy ciała. 

MIO-inozytol – wspomaga odzyskanie równowagi hormonalnej. U kobiet chorujących na PCOS przyczynia się do obniżenia hormonów męskich (całkowitego i wolnego testosteronu), zmniejszenia produkcji LH i prolaktyny oraz do poprawy stosunku LH/FSH (hormonu luteinizującego/hormonu folikulotropowego). Reguluje również metabolizm cukrów (normalizuje wagę, zmniejsza insulinooporność, obniża poziom insuliny we krwi).

Zastosowanie inozytolu przyczynia się do redukcji objawów oraz w większości przypadków do normalizacji pracy komórek jajowych, które zaczynają prawidłowo dojrzewać. Powraca również owulacja i cykl miesięczny, co skutkuje ograniczeniem powstawania cyst na jajnikach.

Działanie inozytolu zmniejsza niepłodność w grupie kobiet chorujących na PCOS, poprzez regulację hormonów i polepszenie jakości komórek jajowych.

Ważne!

Przy chęci włączenia suplementacji w przypadku PCOS bardzo istotne jest odbycie konsultacji z lekarzem.

Diety dla Ciebie

Ocena posta:

Ilość ocen:

Brak ocen. Bądź pierwszym oceniającym!

Jeżeli spodobał Ci się ten post...

Sprawdź też nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że ten post się nie spodobał...

Pomóż nam to poprawić!

Powiedz, jak możemy poprawić ten post...

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *