Podstawą walki z objawami PCOS jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. Jadłospis opierający się na produktach o niskim indeksie glikemicznym, bogaty w kwasy omega 3 i antyutleniacze jest sprzymierzeńcem w staraniach o zdrowie kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników.
Co jeszcze można zrobić? Postaw na zioła i przyprawy!
Picie ziołowych naparów, używanie odpowiednich przypraw przyczynia się do obniżenia poziomu insuliny i androgenów, co jest tak istotne w przypadku PCOS.
Stosowanie ziół skutkuje również utrzymaniem prawidłowego rozmiaru jajników, ich odpowiednim funkcjonowaniem, co przyczynia się do występowania owulacji i regularnych cykli miesięcznych.
Rośliny są również doskonałym źródłem substancji przeciwzapalnych, a właśnie taka powinna być dieta w przypadku występowania policystycznych jajników.
Rumianek pospolity
- Posiada właściwości przeciwskurczowe przez co łagodzi bóle menstruacujne, jednocześnie stymulując okres miesiączkowy
- Zawiera fitoestrogeny, działające antagonistycznie do receptorów estrogenu, co pozwala na unormowanie jego poziomu
- Obniża poziom testosteronu całkowitego
- Charakteryzuje się działaniem hipoglikemicznym (obniża poziom cukru we krwi)
- Przyczynia się do unormowania profilu lipidowego
Mięta pieprzowa i zielona
- Posiada działanie antyandrogenowe
- Łagodzi objawy hirsutyzmu
- Łagodzi zmiany poczynione przez PCOS w jajnikach i macicy (np. torbiele jajników)
- Badania wskazują, że może być stosowana jako środek terapeutyczny w przypadku leczenia niepłodności wynikającej z braku owulacji i złej jakości oocytów
Bocznia piłkowana – Palma Sabałowa
- Wykazuje działanie antyandrogenowe, hamując aktywność 5α-reduktazy, co wiąże się ze zmniejszeniem czynnej postaci testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT)
- Wspomaga leczenie trądziku
Uwaga:
- Zmniejszenie liczby receptorów estrogenowych i androgenowych, które może wywołać spożywanie suplementów z palmy sabałowej może obniżyć skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych i zwiększyć ryzyko nieplanowanej ciąży.
- Bocznica piłkowana nie powinna być stosować przez kobiety w ciąży, podczas karmienia, a także kobiety poddane hormonalnej terapii zastępczej, także jeśli w przeszłości miały nowotwory hormonozależne.
- Palma sabałowa może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z lekami na nadciśnienie, przeciwzapalnymi, antybiotykami, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
- Jeśli jakakolwiek informacja powyżej dotyczy Ciebie lub masz jakieś wątpliwości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu konsultacji suplementacji.
Niepokalanek mnisi
- Wykorzystywany przy leczeniu objawów PMS
- Obniża poziom prolaktyny (hormonu, którego stężenie jest często podwyższone przy PCOS)
- Przywraca prawidłowy cykl miesięczny
Cynamon cejloński i chiński
- Reguluje cykl miesięczny (zwiększa poziom progesteronu w fazie lutealnej co przyczynia się do unormowania cyklu menstruacyjnego)
- Posiada właściwości przeciwzapalne
- Podnosi wrażliwość na insulinę, ma zbliżone działanie do metforminy lecz płynące z natury
- Stymuluje wchłanianie glukozy przez komórki tłuszczowe, co obniża zarówno poziom glukozy jak i insuliny.
- Obniża poziom cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów
- Poprawia wrażliwość komórek na insulinę
- Wspomaga walkę z trądzikiem i likwiduje wypryski
- Obniża ciśnienie krwi u kobiet chorujących na PCOS oraz chorujących na zespół metaboliczny.
- Zalecana dawka to pół łyżeczki dziennie
Kurkuma
- Wykazuje działanie estrogenne dzięki substancji zawartej w roślinie – kurkuminie (przeciwutleniacz polifenolowy)
- Kurkumina posiada właściwości przeciwutleniające, hipoglikemiczne i przeciwhiperlipidemiczne (obniżające poziom lipidów we krwi). Działanie to przyczynia się do obniżenia dysfunkcji jajników.
- Właściwości antyoksydacyjne obniżają stres oksydacyjny, który bierze pośredni udział w powstawaniu insulinooporności oraz wzroście stężenia androgenów
Tian Gui
- Kapsułki tian gui wykorzystywane w medycynie chińskiej są mieszanką ziół o wyższej skuteczności w obniżaniu androgenów niż lek Metformina (jednak o mniejszej skuteczności niż pigułka antykoncepcyjna).
Bogactwo natury pozwala nam na walkę z wieloma chorobami, także wspomaga walkę z PCOS. Często są to niewielkie zmiany w jadłospisie, dodanie szczypty kurkumy czy też cynamonu lub zaparzenie sobie mięty, ale każdy z tych kroków może pozwolić nam na polepszenie jakości życia. Warto spróbować!